CUI, Inc. SMI6-15-K-P5
- Manufacturer
- CUI, Inc.
- Model
- SMI6-15-K-P5
- Datasheet
- SMI6-15-K-P5 PDF
- Description
- AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 6W
|---|---|
| Approvals | CE |
| Size / Dimension | 2.82" L x 1.99" W x 1.20" H (71.7mm x 50.5mm x 30.5mm) |
| Efficiency | Level V |
| Voltage - Output | 5V |
| Input Type | Fixed Blade |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Cord Length | 47.2" (1.20m) |
| Current - Output (Max) | 2A |
| Part Status | Active |
| No Load Power Consumption | 300mW (Max) |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Polarization | Positive Center |
| Power (Watts) | 10W |
| Input Connector | BS 1363 |
| Form | Wall Mount (Class II) |
| Region Utilized | United Kingdom |
| Series | PSC12 (10W) |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Weight | 0.165 lb (74.84 g) |
| Output Connector | Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |