CTS Resistor Products 745C1011002FP
Manufacturer
CTS Resistor Products
Model
745C1011002FP
Datasheet
745C1011002FP PDF
Description
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 2512
Attribute Name Attribute Value
Power Per Element 200mW
Series 4600X
Resistance (Ohms) 160, 240
Packaging Bulk
Number of Resistors 18
Tolerance ±2%
Resistor-Ratio-Drift -
Part Status Active
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
Applications -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Circuit Type Dual Terminator
Resistor Matching Ratio -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package 11-SIP
Number of Pins 11
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Package / Case 11-SIP
Base Part Number 4611X
Size / Dimension 1.098" L x 0.098" W (27.89mm x 2.49mm)