CTS Electrocomponents 262XR504B
Model
262XR504B
Datasheet
262XR504B PDF
Description
TRIMMER 500K OHM 0.15W PC PIN
Attribute Name Attribute Value
Power (Watts) 0.15W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.370" x 0.394" Face x 0.734" H (9.40mm x 10.00mm x 5.40mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Carbon
Series 262
Temperature Coefficient -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Resistance 500 kOhms