CTS Electrocomponents 262XR254B
Model
262XR254B
Datasheet
262XR254B PDF
Description
TRIMMER 250K OHM 0.15W PC PIN
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.15W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.370" x 0.394" Face x 0.469" H (9.40mm x 10.00mm x 11.90mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Carbon
Series 262
Temperature Coefficient -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Resistance 500 kOhms