CTS Electrocomponents 262UR105B
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Model
262UR105B
Datasheet
262UR105B PDF
Description
TRIMMER 1M OHM 0.15W PC PIN TOP
Attribute Name Attribute Value
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.197" x 0.177" Face x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
Termination Style Gull Wing
Resistive Material Cermet
Series ST4
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±20%
Resistance 5 kOhms
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.25W, 1/4W