Cree Wolfspeed CPW3-1700-S010B-WP
- Manufacturer
- Cree Wolfspeed
- Model
- CPW3-1700-S010B-WP
- Datasheet
- CPW3-1700-S010B-WP PDF
- Description
- DIODE SILICON 1.7KV 10A CHIP
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Current - Average Rectified (Io) | 80A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
| Series | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 840mV @ 80A |
| Packaging | Bulk |
| Diode Type | Schottky, Reverse Polarity |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | DO-5 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5mA @ 20V |