Cree Inc. MLCSWT-A1-0000-000X50
- Manufacturer
- Cree Inc.
- Model
- MLCSWT-A1-0000-000X50
- Datasheet
- MLCSWT-A1-0000-000X50 PDF
- Description
- LED XLAMP COOL WHITE 6200K 4SMD
|---|---|
| Color | White, Cool |
| Height - Seated (Max) | 0.052" (1.33mm) |
| Series | XLamp® ML-C |
| Supplier Device Package | SMD |
| CCT (K) | 7000K |
| CRI (Color Rendering Index) | 75 (Typ) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Flux @ 25°C, Current - Test | 29lm (27lm ~ 31lm) |
| Part Status | Active |
| Flux @ 85°C, Current - Test | - |
| Current - Max | 175mA |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 91 lm/W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 6.4V |
| Viewing Angle | 120° |
| Thermal Resistance of Package | 13°C/W |
| Current - Test | 50mA |
| Package / Case | 4-SMD, J-Lead Exposed Pad |
| Base Part Number | MLCSWT |
| Size / Dimension | 0.138" L x 0.124" W (3.50mm x 3.15mm) |