Cree Inc. LMH02B-2000-35G9-00001TW
Manufacturer
Cree Inc.
Model
LMH02B-2000-35G9-00001TW
Datasheet
LMH02B-2000-35G9-00001TW PDF
Description
LED MOD 2000LM 3500K DOME LENS
Availability
IN STOCK
Stock: 10
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Current - Max 940mA
Type LED Module
Viewing Angle 105°
Color White, Neutral
Current - Test 450mA
Height 60.30mm
Size / Dimension 88.20mm Dia
Series LMH2
Temperature - Test 55°C
CCT (K) 4000K
CRI (Color Rendering Index) 90
Features Dimming - WhiteLight
Light Emitting Surface (LES) 61.30mm Dia
Lens Type Domed
Lumens/Watt @ Current - Test 127 lm/W
Packaging Tray
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 35V