Cree Inc. CXB1507-0000-000N0HH450E
Manufacturer
Cree Inc.
Model
CXB1507-0000-000N0HH450E
Datasheet
CXB1507-0000-000N0HH450E PDF
Description
LED COB CXB1507 5000K WHT SMD
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Configuration Square
Current - Max 1.38A
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle 115°
Color White, Neutral
Current - Test 540mA
Height 1.50mm
Size / Dimension 19.00mm L x 19.00mm W
Series LC019D
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 4000K 2-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 90
Features -
Light Emitting Surface (LES) 14.50mm Dia
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 125 lm/W
Packaging Tray
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 34.6V