Cree Inc. CXA1816-0000-000N0UM450H
Manufacturer
Cree Inc.
Model
CXA1816-0000-000N0UM450H
Datasheet
CXA1816-0000-000N0UM450H PDF
Description
LED ARRAY XLAMP CXA1816 WHITE
Attribute Name Attribute Value
Height 1.70mm
Size / Dimension 17.85mm L x 17.85mm W
Series XLamp® CXA1816
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 3500K 2-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 93
Features -
Light Emitting Surface (LES) 12.00mm Dia
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 86 lm/W
Packaging Tray
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 37V
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 1433lm (1380lm ~ 1485lm)
Part Status Active
Configuration Square
Current - Max 900mA
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle 115°
Color White, Warm
Current - Test 450mA