Cree Inc. C4SMK-RJF-CS34QBB1
Manufacturer
Cree Inc.
Model
C4SMK-RJF-CS34QBB1
Datasheet
C4SMK-RJF-CS34QBB1 PDF
Description
LED RED 4MM OVAL T/H
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tape & Box (TB)
Wavelength - Peak -
Lens Color -
Millicandela Rating 2860mcd
Lens Style Oval with Domed Top
Wavelength - Dominant 525nm
Part Status Obsolete
Supplier Device Package 4mm Oval
Height (Max) 10.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.4V
Configuration Standard
Mounting Type Through Hole
Viewing Angle -
Color Green
Current - Test 20mA
Series Screen Master®
Package / Case Radial
Features -
Size / Dimension -
Lens Size 3.90mm x 3.00mm