Cree Inc. C4SMG-GJF-CU34Q7S2
Manufacturer
Cree Inc.
Model
C4SMG-GJF-CU34Q7S2
Datasheet
C4SMG-GJF-CU34Q7S2 PDF
Description
LED GREEN 4MM OVAL T/H
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Wavelength - Peak -
Lens Color -
Millicandela Rating 2860mcd
Lens Style Oval with Domed Top
Wavelength - Dominant 525nm
Part Status Obsolete
Supplier Device Package 4mm Oval
Height (Max) 9.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.4V
Configuration Standard
Mounting Type Through Hole
Viewing Angle -
Color Green
Current - Test 20mA
Series Screen Master®
Package / Case Radial
Features -
Size / Dimension -
Lens Size 4.20mm x 3.10mm