Cree Inc. C4SMC-RGF-CV34QBB2
Manufacturer
Cree Inc.
Model
C4SMC-RGF-CV34QBB2
Datasheet
C4SMC-RGF-CV34QBB2 PDF
Description
LED RED 4MM OVAL T/H
Attribute Name Attribute Value
Series Screen Master®
Package / Case Radial
Features -
Size / Dimension -
Lens Size 4.20mm x 3.10mm
Lens Transparency -
Packaging Tape & Box (TB)
Wavelength - Peak -
Lens Color -
Millicandela Rating 1134mcd
Lens Style Oval with Domed Top
Wavelength - Dominant 465nm
Part Status Obsolete
Supplier Device Package 4mm Oval
Height (Max) 10.90mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.4V
Configuration Standard
Mounting Type Through Hole
Viewing Angle -
Color Blue
Current - Test 20mA