Cornell Dubilier Electronics (CDE) WMF4P47K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
WMF4P47K-F
Datasheet
WMF4P47K-F PDF
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC AXIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 787
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series R76
Size / Dimension 1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 600V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Capacitance 0.68µF
Operating Temperature -55°C ~ 110°C