Cornell Dubilier Electronics (CDE) WMF2S22K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
WMF2S22K-F
Datasheet
WMF2S22K-F PDF
Description
CAP FILM 0.022UF 250VDC AXIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 1946
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage Rating - AC 63V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 100V
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Capacitance 0.47µF
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series 160
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)