Cornell Dubilier Electronics (CDE) WMF2P22K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
WMF2P22K-F
Datasheet
WMF2P22K-F PDF
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC AXIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2775
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing 1.043" (26.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series DPPM
Size / Dimension 1.220" L x 0.551" W (31.00mm x 14.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 500V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 0.925" (23.50mm)
Capacitance 10000pF
Operating Temperature -40°C ~ 105°C