Cornell Dubilier Electronics (CDE) WMF2D22K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
WMF2D22K-F
Datasheet
WMF2D22K-F PDF
Description
CAP FILM 2200PF 10% 250VDC AXIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 4471
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Series WMF
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.685" L (6.60mm x 17.40mm)
Ratings -
Dielectric Material Polyester
Features -
Voltage Rating - AC 125V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 250V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) -
Capacitance 0.022µF
Operating Temperature -55°C ~ 125°C