Cornell Dubilier Electronics (CDE) WMF1P47K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
WMF1P47K-F
Datasheet
WMF1P47K-F PDF
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC AXIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2786
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage Rating - AC 250V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 400V
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 1.461" (37.10mm)
Capacitance 2.2µF
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series R76
Size / Dimension 1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)