Cornell Dubilier Electronics (CDE) SLPX123M063H9P3
- Manufacturer
- Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- Model
- SLPX123M063H9P3
- Datasheet
- SLPX123M063H9P3 PDF
- Description
- CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP
|---|---|
| Voltage - Rated | 450V |
| Series | LMB |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Packaging | Bulk |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Tolerance | ±20% |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Capacitance | 220µF |
| Surface Mount Land Size | - |
| Part Status | Active |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.22A @ 120Hz |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.793A @ 10kHz |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.30259Ohm @ 120Hz |