Cornell Dubilier Electronics (CDE) SLPX123M063H4P3
- Manufacturer
- Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- Model
- SLPX123M063H4P3
- Datasheet
- SLPX123M063H4P3 PDF
- Description
- CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP
|---|---|
| Tolerance | ±20% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Capacitance | 12000µF |
| Surface Mount Land Size | - |
| Part Status | Active |
| Ripple Current @ Low Frequency | 6.76A @ 120Hz |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ High Frequency | 8.45A @ 20kHz |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 33mOhm @ 120Hz |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Voltage - Rated | 63V |
| Series | SLPX |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Packaging | Bulk |
| Height - Seated (Max) | 1.969" (50.00mm) |