Cornell Dubilier Electronics (CDE) MMP4P47K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
MMP4P47K-F
Datasheet
MMP4P47K-F PDF
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC AXIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 143
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Series WMF
Size / Dimension 0.492" Dia x 1.248" L (12.50mm x 31.70mm)
Ratings -
Dielectric Material Polyester
Features -
Voltage Rating - AC 65V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 100V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) -
Capacitance 0.47µF
Operating Temperature -55°C ~ 125°C