Cornell Dubilier Electronics (CDE) MMP2W2P2K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
MMP2W2P2K-F
Datasheet
MMP2W2P2K-F PDF
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC AXIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2406
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case Radial
Series EZPQ
Size / Dimension 1.909" L x 0.866" W (48.50mm x 22.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features Low ESR
Voltage Rating - AC 250V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC -
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Capacitance 12µF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.795" (45.60mm)