Cornell Dubilier Electronics (CDE) MIN02-002EC271J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
MIN02-002EC271J-F
Datasheet
MIN02-002EC271J-F PDF
Description
CAP MICA 270PF 5% 300V SMD
Attribute Name Attribute Value
Dielectric Material Mica
Series CM04
Height - Seated (Max) 0.382" (9.70mm)
Features General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Packaging Bulk
Tolerance ±2%
Capacitance 360pF
Part Status Active
Lead Spacing 0.142" (3.60mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)