Cornell Dubilier Electronics (CDE) MCM01-010ED620G-F
- Model
- MCM01-010ED620G-F
- Datasheet
- MCM01-010ED620G-F PDF
- Description
- CAP MICA 62PF 2% 500V SMD
|---|---|
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 820pF |
| Part Status | Active |
| Lead Spacing | 0.234" (5.94mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Voltage - Rated | 1kV |
| Size / Dimension | 0.461" L x 0.173" W (11.70mm x 4.40mm) |
| Dielectric Material | Mica |
| Series | CDV16 |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) |
| Features | RF, High Q, Low Loss |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |