Cornell Dubilier Electronics (CDE) MCM01-010ED121G-F
- Manufacturer
- Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- Model
- MCM01-010ED121G-F
- Datasheet
- MCM01-010ED121G-F PDF
- Description
- CAP MICA 120PF 2% 500V SMD
|---|---|
| Series | MCM01 |
| Height - Seated (Max) | - |
| Features | RF, High Frequency |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±2% |
| Capacitance | 62pF |
| Part Status | Active |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard SMD |
| Voltage - Rated | 500V |
| Size / Dimension | 0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm) |