Cornell Dubilier Electronics (CDE) MCM01-009DD560G-F
Model
MCM01-009DD560G-F
Datasheet
MCM01-009DD560G-F PDF
Description
CAP MICA 56PF 2% 500V SMD
Attribute Name Attribute Value
Size / Dimension 0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
Dielectric Material Mica
Series MCM01
Height - Seated (Max) -
Features RF, High Frequency
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Packaging Bulk
Tolerance ±2%
Capacitance 180pF
Part Status Active
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Rated 500V