Cornell Dubilier Electronics (CDE) MCM01-009DD300G-F
Model
MCM01-009DD300G-F
Datasheet
MCM01-009DD300G-F PDF
Description
CAP MICA 30PF 2% 500V SMD
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Tolerance ±2%
Capacitance 620pF
Part Status Active
Lead Spacing 0.343" (8.70mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.650" L x 0.201" W (16.50mm x 5.10mm)
Dielectric Material Mica
Series CM06
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Features General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 125°C