Cornell Dubilier Electronics (CDE) MCM01-001CD160J-F
Model
MCM01-001CD160J-F
Datasheet
MCM01-001CD160J-F PDF
Description
CAP MICA 16PF 5% 500V SMD
Features RF, High Frequency
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±10%
Capacitance 18pF
Part Status Active
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)