Cornell Dubilier Electronics (CDE) MCM01-001CD100K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
MCM01-001CD100K-F
Datasheet
MCM01-001CD100K-F PDF
Description
CAP MICA 10PF 10% 500V SMD
Attribute Name Attribute Value
Features RF, High Frequency
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Capacitance 14pF
Part Status Active
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)