Cornell Dubilier Electronics (CDE) MC22FF361J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
MC22FF361J-F
Datasheet
MC22FF361J-F PDF
Description
CAP MICA 360PF 5% 1KV 2220
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing 0.232" (5.90mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
Dielectric Material Mica
Series CM05
Height - Seated (Max) 0.382" (9.70mm)
Features General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Packaging Bulk
Tolerance ±2%
Capacitance 200pF