Cornell Dubilier Electronics (CDE) MC08CA100C-F
- Manufacturer
- Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- Model
- MC08CA100C-F
- Datasheet
- MC08CA100C-F PDF
- Description
- CAP MICA 10PF 0.25PF 100V 0805
|---|---|
| Lead Spacing | 0.118" (3.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Voltage - Rated | 300V |
| Size / Dimension | 0.272" L x 0.130" W (6.90mm x 3.30mm) |
| Dielectric Material | Mica |
| Series | CD5 |
| Height - Seated (Max) | 0.201" (5.10mm) |
| Features | General Purpose |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±2% |
| Capacitance | 27pF |