Cornell Dubilier Electronics (CDE) DMM6S47K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
DMM6S47K-F
Datasheet
DMM6S47K-F PDF
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD
Availability
IN STOCK
Stock: 11968
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.543" (13.80mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series DMT
Size / Dimension 0.681" L x 0.291" W (17.30mm x 7.40mm)
Ratings -
Dielectric Material Polyester, Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 65V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 100V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 0.539" (13.68mm)
Capacitance 0.1µF
Operating Temperature -55°C ~ 125°C