Cornell Dubilier Electronics (CDE) DME6S68K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
DME6S68K-F
Datasheet
DME6S68K-F PDF
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 630VDC RAD
Availability
IN STOCK
Stock: 3773
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage Rating - AC 250V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 0.374" (9.50mm)
Capacitance 3300pF
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series 160
Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)