Cornell Dubilier Electronics (CDE) DME1W4P7K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
DME1W4P7K-F
Datasheet
DME1W4P7K-F PDF
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 125
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 400V
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Capacitance 2.2µF
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series PHE450
Size / Dimension 1.240" L x 0.827" W (31.50mm x 21.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 250V