Cornell Dubilier Electronics (CDE) CMR04F910JODM
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
CMR04F910JODM
Datasheet
CMR04F910JODM PDF
Description
CAP MICA 91PF 500V RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Dielectric Material Mica
Series CMR
Height - Seated (Max) 0.370" (9.40mm)
Features General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 130pF
Part Status Active
Lead Spacing 0.224" (5.70mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)