Cornell Dubilier Electronics (CDE) CMR04E470JODM
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
CMR04E470JODM
Datasheet
CMR04E470JODM PDF
Description
CAP MICA 47PF 500V RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.370" L x 0.189" W (9.40mm x 4.80mm)
Dielectric Material Mica
Series CMR
Height - Seated (Max) 0.339" (8.60mm)
Features General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 51pF
Part Status Active
Lead Spacing 0.150" (3.80mm)