Cornell Dubilier Electronics (CDE) CM04FA391GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
CM04FA391GO3
Datasheet
CM04FA391GO3 PDF
Description
CAP MICA 390PF 100V RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
Dielectric Material Mica
Series CD4
Height - Seated (Max) 0.220" (5.60mm)
Features RF, High Frequency
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Packaging Bulk
Tolerance ±0.5pF
Capacitance 1pF
Part Status Active
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)