Cornell Dubilier Electronics (CDE) CM04FA361GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
CM04FA361GO3
Datasheet
CM04FA361GO3 PDF
Description
CAP MICA 360PF 100V RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Features RF, High Frequency
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Packaging Bulk
Tolerance ±0.5pF
Capacitance 1pF
Part Status Active
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.291" L x 0.110" W (7.40mm x 2.80mm)
Dielectric Material Mica
Series CD4
Height - Seated (Max) 0.220" (5.60mm)