Cornell Dubilier Electronics (CDE) CM04FA331GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
CM04FA331GO3
Datasheet
CM04FA331GO3 PDF
Description
CAP MICA 330PF 100V RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 1kV
Size / Dimension 0.469" L x 0.252" W (11.90mm x 6.40mm)
Dielectric Material Mica
Series CDV16
Height - Seated (Max) 0.520" (13.20mm)
Features RF, High Q, Low Loss
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 2700pF
Part Status Active
Lead Spacing 0.234" (5.94mm)