Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD7FD161GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
CD7FD161GO3
Datasheet
CD7FD161GO3 PDF
Description
CAP MICA 160PF 2% 500V RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Dielectric Material Mica
Series CM04
Height - Seated (Max) 0.382" (9.70mm)
Features General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Packaging Bulk
Tolerance ±2%
Capacitance 390pF
Part Status Active
Lead Spacing 0.142" (3.60mm)