Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD7FD151GO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
CD7FD151GO3
Datasheet
CD7FD151GO3 PDF
Description
CAP MICA 150PF 2% 500V RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±5%
Capacitance 1800pF
Part Status Active
Lead Spacing 0.343" (8.70mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.669" L x 0.240" W (17.00mm x 6.10mm)
Dielectric Material Mica
Series CD18
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Features RF, High Q, Low Loss
Operating Temperature -55°C ~ 150°C