Cornell Dubilier Electronics (CDE) CD6CD100DO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
CD6CD100DO3
Datasheet
CD6CD100DO3 PDF
Description
CAP MICA 10PF 0.5PF 500V RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Tolerance ±0.5pF
Capacitance 1pF
Part Status Active
Lead Spacing 0.173" (4.40mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.276" L x 0.094" W (7.00mm x 2.40mm)
Dielectric Material Mica
Series CD6
Height - Seated (Max) 0.173" (4.40mm)
Features General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 125°C