Cornell Dubilier Electronics (CDE) 715P152516LD3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
715P152516LD3
Datasheet
715P152516LD3 PDF
Description
CAP FILM 1500PF 5% 1.6KVDC RAD
Availability
IN STOCK
Stock: 1394
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32674
Size / Dimension 1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features Long Life
Voltage Rating - AC -
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 875V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 1.083" (27.50mm)
Capacitance 1.5µF
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Part Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 14.7 mOhms