Cornell Dubilier Electronics (CDE) 292100B152JO0
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
292100B152JO0
Datasheet
292100B152JO0 PDF
Description
CAP MICA 1500PF 5% 10KV DISK
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Lead Spacing -
Mounting Type Requires Holder
Package / Case Axial, Can
Voltage - Rated 15kV
Size / Dimension -
Dielectric Material Mica
Series 293
Height - Seated (Max) -
Features General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 2000pF