Cornell Dubilier Electronics (CDE) 225P68492YD3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
225P68492YD3
Datasheet
225P68492YD3 PDF
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 200VDC RAD
Availability
IN STOCK
Stock: 964
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case Axial
Series A50
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.807" L (8.50mm x 20.50mm)
Ratings AEC-Q200
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 200V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 400V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) -
Capacitance 0.33µF
Operating Temperature -55°C ~ 105°C