Cornell Dubilier Electronics (CDE) 225P39291WD3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
225P39291WD3
Datasheet
225P39291WD3 PDF
Description
CAP FILM 3900PF 10% 100VDC RAD
Availability
IN STOCK
Stock: 1252
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series ECW-F(L)
Size / Dimension 1.102" L x 0.457" W (28.00mm x 11.60mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC -
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 630V
Tolerance ±3%
Height - Seated (Max) 0.760" (19.30mm)
Capacitance 0.56µF
Operating Temperature -40°C ~ 105°C