Cornell Dubilier Electronics (CDE) 171224J160F-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
171224J160F-F
Datasheet
171224J160F-F PDF
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 160VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 1663
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage Rating - AC 530V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Tolerance ±20%
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Capacitance 0.068µF
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32912
Size / Dimension 0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)