Cornell Dubilier Electronics (CDE) 167224J63A-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
167224J63A-F
Datasheet
167224J63A-F PDF
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 63VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 1015
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications Automotive
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Series F161
Size / Dimension 0.402" L x 0.358" W (10.20mm x 9.10mm)
Ratings AEC-Q200
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Features -
Voltage Rating - AC 40V
Packaging Digi-Reel®
Voltage Rating - DC 63V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 0.224" (5.70mm)
Capacitance 0.47µF
Operating Temperature -55°C ~ 125°C