Cornell Dubilier Electronics (CDE) 160474J100F-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
160474J100F-F
Datasheet
160474J100F-F PDF
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 100VDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2616
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing 0.689" (17.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series ECW-F(L)
Size / Dimension 0.807" L x 0.488" W (20.50mm x 12.40mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC -
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 630V
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) 0.807" (20.50mm)
Capacitance 0.39µF
Operating Temperature -40°C ~ 105°C