Cornell Dubilier Electronics (CDE) 160332K1000C-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Model
160332K1000C-F
Datasheet
160332K1000C-F PDF
Description
CAP FILM 3300PF 10% 1KVDC RADIAL
Availability
IN STOCK
Stock: 2900
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Series B32653
Size / Dimension 1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Ratings -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Features -
Voltage Rating - AC 250V
Packaging Bulk
Voltage Rating - DC 630V
Tolerance ±10%
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Capacitance 0.1µF
Operating Temperature -55°C ~ 100°C